- 7 Jul 2023
- 1.462
EM I FRIIDRETT 2024, ROMA
Friidrettssesongen er jo egentlig bare så vidt i gang, men allerede nå kan vi ønske velkommen til årets første store mesterskap, nemlig EM! Mesterskapet arrangeres i den italienske hovedstaden Roma i perioden 7.-12. juni. EM er selvfølgelig ikke like stort som OL og VM, og i år er det jo litt spesielt i og med at det er OL litt senere i sommer. Men EM er alltid spennende, de beste europeerne er så å si alltid på plass så sant de har mulighet, og med norske øyne er det mange medaljesjanser under disse dagene, så dette er absolutt et mesterskap som er vel verdt å følge.
Dette blir 26. gang det arrangeres europamesterskap i friidrett. Første gang var tilbake i 1934, da italienske Torino fikk æren av å være første arrangørby. Den gangen var det kun menn som deltok (kvinner fikk komme inn i programmet første gang fire år senere). Da tok Norge to medaljer, og begge var sølv, gjennom Birger Halvorsen (høyde) og Otto Berg (lengde). Siden ble mesterskapet avholdt hvert fjerde år, med noen få unntak, frem til man gikk over til annethvert år fra og med 2010. Én gang har det vært planlagt mesterskap, men som ble avlyst, og det var jo i 2020 grunnet covidsituasjonen, da det var årets OL-by Paris som skulle ha arrangert. Det første norske gullet kom på hjemmebane i Oslo i 1946, da Godtfried Holmvang tok gullet i tikamp. Haakon Tranberg sørget for øvrig for to medaljer i det samme mesterskapet (sølv både på 100 og 200), og ble den første nordmannen med flere medaljer i ett og samme EM, noe kun Geir Moen (1994) og Jakob Ingebrigtsen (2018 og 2022) foreløpig har klart å kopiere (Ingebrigtsen ble da også den første norske utøveren til å vinne to gull i samme mesterskap). Første kvinne som tok medalje var Berit Berthelsen i Athen i 1969, da hun tok bronse i lengde, mens det første kvinnelige norske gullet ble besørget av Ingrid Kristiansen som vant 5000 meter i Stuttgart i 1986. I alt har Norge tatt 16 gull, 15 sølv og 19 bronse i EM-historien, altså totalt 50 medaljer på de 25 mesterskapene. I tillegg til medaljene som er oppført i statistikken nedenfor, kan det også nevnes at Norge gikk medaljeløse fra mesterskapene i 1962 (Beograd), 1966 (Budapest), 1971 (Helsingfors) og 2002 (München).
Ellers kan det nevnes at Roma har hatt EM tidligere også, i og med at de arrangerte mesterskapet tilbake i 1974, for nøyaktig 50 år siden, og det er i alt tredje gangen Italia har mesterskapet (Torino arrangerte altså som sagt i 1934 med to norske medaljer). Norge tok to bronsemedaljer i 1974, ved Grete Andersen (senere Waitz) på 1500 meter med 4:05.21, mens Terje Thorslund også fikk med seg en bronse i spyd med 83.68. Altså har Norge to sølv og to bronse fra de to første europamesterskapene i Italia, og det er vel all mulig grunn til å håpe at man får med seg sitt (eller sine - vi håper jo på flere) første gull den tredje gangen mesterskapet er på italiensk grunn. I 1934 ble Tyskland beste nasjon med 7 gull, 2 sølv og 7 bronse (og det var jo egentlig en ganske imponerende medaljesamling, siden det kun var menn som deltok), mens i 1974 var det Øst-Tyskland som stakk av med tittelen beste nasjon med 10 gull, 12 sølv og 5 bronse. Vest-Tyskland fikk også med seg 12 medaljer, så tyskerne (selv om de var splittet den gangen) sveipet jo med seg enormt mye.
Her er alle medaljevinnere Norge har hatt i friidretts-VM gjennom tidene:
År | Sted | Utøver | Øvelse | Medalje |
1934 | Torino | Birger Halvorsen | Høyde | Sølv |
1934 | Torino | Otto Berg | Lengde | Sølv |
1934 | Torino | Holger Albrechtsen | 110 meter hekk | Bronse |
1938 | Paris | Edgar Bruun | 50 km kappgang | Bronse |
1946 | Oslo | Godtfried Holmvang | Tikamp | Gull |
1946 | Oslo | Haakon Tranberg | 100 meter | Sølv |
1946 | Oslo | Haakon Tranberg | 200 meter | Sølv |
1950 | Brüssel | Sverre Strandli | Slegge | Gull |
1954 | Bern | Sverre Strandli | Slegge | Sølv |
1954 | Bern | Audun Boysen | 800 meter | Bronse |
1954 | Bern | Ernst Larsen | 3000 meter hinder | Bronse |
1958 | Stockholm | Audun Boysen | 800 meter | Sølv |
1958 | Stockholm | Egil Danielsen | Spyd | Sølv |
1969 | Athen | Berit Berthelsen | Lengde | Bronse |
1974 | Roma | Grete Andersen (Waitz) | 1500 meter | Bronse |
1974 | Roma | Terje Thorslund | Spyd | Bronse |
1978 | Praha | Grete Waitz | 3000 meter | Bronse |
1982 | Athen | Ingrid Kristiansen | Maraton | Bronse |
1986 | Stuttgart | Ingrid Kristiansen | 10000 meter | Gull |
1990 | Split | Are Nakkim | 10000 meter | Sølv |
1990 | Split | Georg Andersen | Kule | Bronse |
1994 | Helsingfors | Geir Moen | 200 meter | Gull |
1994 | Helsingfors | Steinar Hoen | Høyde | Gull |
1994 | Helsingfors | Trine Hattestad | Spyd | Gull |
1994 | Helsingfors | Geir Moen | 100 meter | Sølv |
1994 | Helsingfors | Vebjørn Rodal | 800 meter | Sølv |
1994 | Helsingfors | Mette Bergmann | Diskos | Bronse |
1998 | Budapest | Jim Svenøy | 3000 meter hinder | Bronse |
2006 | Göteborg | Andreas Thorkildsen | Spyd | Gull |
2006 | Göteborg | Susanne Wigene | 10000 meter | Sølv |
2010 | Barcelona | Andreas Thorkildsen | Spyd | Gull |
2012 | Helsingfors | Henrik Ingebrigtsen | 1500 meter | Gull |
2012 | Helsingfors | Tonje Angelsen | Høyde | Sølv |
2012 | Helsingfors | Jaysuma Saidy Ndure | 100 meter | Bronse |
2012 | Helsingfors | Margrethe Renstrøm | Lengde | Bronse |
2014 | Zürich | Henrik Ingebrigtsen | 1500 meter | Sølv |
2016 | Amsterdam | Filip Ingebrigtsen | 1500 meter | Gull |
2016 | Amsterdam | Henrik Ingebrigtsen | 1500 meter | Bronse |
2016 | Amsterdam | Karoline Bjerkeli Grøvdal | 10000 meter | Bronse |
2018 | Berlin | Jakob Ingebrigtsen | 1500 meter | Gull |
2018 | Berlin | Jakob Ingebrigtsen | 5000 meter | Gull |
2018 | Berlin | Karsten Warholm | 400 meter hekk | Gull |
2018 | Berlin | Henrik Ingebrigtsen | 5000 meter | Sølv |
2018 | Berlin | Karoline Bjerkeli Grøvdal | 3000 meter hinder | Bronse |
2022 | München | Jakob Ingebrigtsen | 1500 meter | Gull |
2022 | München | Jakob Ingebrigtsen | 5000 meter | Gull |
2022 | München | Karsten Warholm | 400 meter hekk | Gull |
2022 | München | Zerei Kbrom Mezngi | 10000 meter | Sølv |
2022 | München | Pål Haugen Lillefosse | Stav | Bronse |
2022 | München | Eivind Henriksen | Slegge | Bronse |
De fem beste EM i norsk friidretts historie (valør teller over antall medaljer):
År | Sted | ||||
1994 | Helsingfors | 3 | 2 | 1 | 6 |
2022 | München | 3 | 1 | 2 | 6 |
2018 | Berlin | 3 | 1 | 1 | 5 |
1946 | Oslo | 1 | 2 | 0 | 3 |
2012 | Helsingfors | 1 | 1 | 2 | 4 |
Siste EM i München ble et eventyr for norsk friidrett, og vi tangerte medaljerekorden fra Helsingfors 1994 med seks medaljer, 3 gull, 1 sølv og 2 bronse. Det ble altså like mange gull og medaljer som i Helsingfors, men 1994-mesterskapet vinner riktig nok marginalt med tanke på valører i og med at det ble tatt 2 sølv og 1 bronse der mot motsatt i 2022. Uansett, det ble et helt fantastisk mesterskap med norske øyne. Gullene var jo veldig ventede, med Jakob Ingebrigtsen som (naturlig nok) var overlegen både på 1500 meter og 5000 meter. På 1500 satte han også mesterskapsrekord med 3:32.76 og vant med nesten to sekunder ned til nestemann, Jake Heyward fra Storbritannia. Nesten to sekunder ble også seiersmarginalen på 5000, denne gangen til spanske Mohamed Katir, og han kunne dermed feire sin andre 1500/5000-dobbel på rad. Så var også Karsten Warholm tilbake for fullt etter skaden sin det året, og tok også han et overlegent gull på 47.12 - nesten halvannet sekund foran franske Wilfried Happio på andreplass. Sølvet var mer overraskende; det ble som mange helt sikkert husker tatt av Zerei Kbrom Mezngi på 10000 meter, der han ledet løpet lenge og først helt på slutten ble tatt igjen av favoritt Yemaneberhan Crippa fra Italia. Men han satte det som den gangen var pers med 27:46.94, og vant mange norske hjerter den dagen med sin heltemodige innsats. Eivind Henriksen tok bronse i slegge og fikk dermed med seg sin tredje mesterskapsmedalje på rappen på ett år. Medaljegrossisten nådde ikke 80 meter denne gangen, men hadde likevel et fint finaleresultat med 79.45. Så husker vi også det som ble en følelsesladd bronsemedalje til Pål Haugen Lillefosse i stav med 5.75. Store minner, og vi håper på enda flere slike når vi skal i gang med EM 2024.
Program:
Fredag 7. juni:
09:35/10:55: Diskos menn, kvalifisering
09:40: Sjukamp kvinner, 100 meter hekk
10:03: Kule kvinner, kvalifisering
10:10: 100 meter hekk kvinner, forsøk
10:40: 110 meter hekk menn, forsøk
11:10: Tresteg kvinner, kvalifisering
11:35: Sjukamp kvinner, høyde
11:45: 1500 meter kvinner, forsøk
12:15/13:35: Diskos kvinner, kvalifisering
12:20: 800 meter menn, forsøk
12:55: Lengde menn, kvalifisering
13:05: 3000 meter hinder kvinner, forsøk
18:35: 20 km kappgang kvinner, FINALE
18:40: Sjukamp kvinner, kule
19:55: Kule menn, kvalifisering
20:30: Høyde menn, kvalifisering
21:00: Diskos menn, FINALE
21:10: 100 meter menn, forsøk
21:33: Kule kvinner, FINALE
21:45: Sjukamp kvinner, 200 meter
22:20: 4x400 meter mixed, FINALE
22:40: 5000 meter kvinner, FINALE
Lørdag 8. juni:
10:05/11:30: Slegge menn, kvalifisering
10:10: 3000 meter hinder menn, forsøk
10:40: Stav kvinner, kvalifisering
10:50: 100 meter kvinner, forsøk
11:45: 400 meter menn, forsøk
12:10: Sjukamp kvinner, lengde
12:20: 400 meter kvinner, forsøk
18:00: 20 km kappgang menn, FINALE
18:05/19:20: Sjukamp kvinner, spyd
19:50: 800 meter menn, semifinaler
20:06: Lengde menn, FINALE
20:12: 100 meter hekk kvinner, semifinaler
20:38: 110 meter hekk menn, semifinaler
21:02: Kule menn, FINALE
21:10: 100 meter menn, semifinaler
21:37: Diskos kvinner, FINALE
21:47: Sjukamp kvinner, 800 METER
22:08: 100 meter hekk kvinner, FINALE
22:18: 110 meter hekk menn, FINALE
22:28: 5000 meter menn, FINALE
22:53: 100 meter menn, FINALE
Søndag 9. juni:
09:00: Halvmaraton menn, FINALE
09:30: Halvmaraton kvinner, FINALE
10:05/11:30: Slegge kvinner, kvalifisering
10:45: Tresteg menn, kvalifisering
11:35: Høyde menn, kvalifisering
11:50: 200 meter menn, forsøk
12:40: 400 meter hekk kvinner, forsøk
13:20: 400 meter hekk menn, forsøk
20:05: 400 meter kvinner, semifinaler
20:30: Høyde kvinner, FINALE
20:38: 400 meter menn, semifinaler
21:05: 100 meter kvinner, FINALE
21:11: Slegge menn, FINALE
21:21: Tresteg kvinner, FINALE
21:35: 200 meter menn, semifinaler
22:04: 3000 meter hinder kvinner, FINALE
22:27: 800 meter menn, FINALE
22:36: 1500 meter kvinner, FINALE
22:53: 100 meter kvinner, FINALE
Mandag 10. juni:
10:05: Tikamp menn, 100 meter
10:18: Stav menn, kvalifisering
10:25/11:45: Spyd kvinner, kvalifisering
10:35: 200 meter kvinner, forsøk
11:05: Tikamp menn, lengde
11:20: 1500 meter menn, forsøk
11:50: 800 meter kvinner, forsøk
12:40: 400 meter hekk menn, semifinaler
13:05: Tikamp menn, kule
13:15: 400 meter hekk kvinner, semifinaler
19:30: Tikamp menn, høyde
20:15: Stav kvinner, FINALE
21:05: 200 meter kvinner, semifinaler
21:33: Slegge kvinner, FINALE
21:40: 400 meter menn, FINALE
21:50: 400 meter kvinner, FINALE
22:00: 3000 meter hinder menn, FINALE
22:20: Tikamp menn, 400 meter
22:50: 200 meter menn, FINALE
Tirsdag 11. juni:
09:35: Tikamp menn, 110 meter hekk
10:10: 800 meter kvinner, semifinaler
10:30/11:35: Tikamp menn, diskos
10:35: Lengde kvinner, kvalifisering
10:45: 4x400 meter menn, forsøk
11:15: 4x400 meter kvinner, forsøk
11:55/13:10: Tikamp menn, stav
12:00: 4x100 meter menn, forsøk
12:30: 4x100 meter kvinner, forsøk
13:00/14:25: Spyd menn, kvalifisering
19:05/20:15: Tikamp menn, spyd
19:50: 10000 meter kvinner, FINALE (B-heat)
20:35: Høyde menn, FINALE
20:55: Tresteg menn, FINALE
21:05: 400 meter hekk menn, FINALE
21:18: 400 meter hekk kvinner, FINALE
21:30: 10000 meter kvinner, FINALE (A-heat)
21:36: Spyd kvinner, FINALE
22:25: Tikamp menn, 1500 METER
22:53: 200 meter kvinner, FINALE
Onsdag 12. juni:
Eneste dag uten morgenøkt.
20:12: 10000 meter menn, FINALE (B-heat)
20:20: Stav menn, FINALE
20:28: Spyd menn, FINALE
20:54: Lengde kvinner, FINALE
21:06: 4x400 meter kvinner, FINALE
21:19: 4x400 meter menn, FINALE
21:31: 800 meter kvinner, FINALE
21:44: 10000 meter menn, FINALE (A-heat)
22:26: 1500 meter menn, FINALE
22:38: 4x100 meter kvinner, FINALE
22:50: 4x100 meter menn, FINALE
Norges tropp:
Kvinner | |||
Navn | Klubb | F.dato | Øvelse(r) |
Lovise Skarbøvik Andresen | Dimna IL | 17.01.04 | 100 meter hekk |
Sigrid Borge | IK Tjalve | 03.12.95 | Spyd |
Kristine Eikrem Engeset | IL Norna-Salhus | 15.09.88 | 5000 meter |
Josefine Tomine Eriksen | Sem IF | 16.08.00 | 4x400 meter |
Lakeri Ertzgaard | IK Tjalve | 28.03.02 | 400 meter/4x400 meter |
Kitty Friele Faye | Fana IL | 17.08.02 | Stav |
Karoline Bjerkeli Grøvdal | IK Tjalve | 14.06.90 | 5000 meter/halvmaraton |
Amalie Iuel | IK Tjalve | 17.04.94 | 400 meter hekk/4x400 meter |
Christine Bjelland Jensen | IL Norna-Salhus | 16.06.94 | 200 meter |
Henriette Jæger | Aremark IF | 30.06.03 | 200 meter/4x400 meter |
Line Kloster | SK Vidar | 27.02.90 | 400 meter hekk/4x400 meter |
Beatrice Nedberge Llano | Laksevåg TIL | 14.12.97 | Slegge |
Hanne Mjøen Maridal | Strindheim IL | 21.09.96 | 10000 meter/halvmaraton |
Marie-Therese Obst | IK Tjalve | 07.01.96 | Spyd |
Linn Oppegaard | Moss IL | 23.12.98 | 4x400 meter |
Lene Retzius | IL i BUL | 04.01.96 | Stav |
Elisabeth Slettum | IL Skjalg | 31.08.86 | 400 meter hekk/4x400 meter |
Amalie Sæten | Ull/Kisa IL | 01.12.97 | 1500 meter/5000 meter |
Laura van der Veen | IK Tjalve | 25.01.03 | 4x400 meter |
Maria Sagnes Wågan | Namdal Løpeklubb | 22.05.92 | Halvmaraton |
Ingeborg Østgård | IK Tjalve | 05.10.03 | 1500 meter |
Menn | |||
Navn | Klubb | F.dato | Øvelse(r) |
Jacob Boutera | Ull/Kisa IL | 29.04.96 | 3000 meter hinder |
Henrik Flåtnes | Tønsberg FIK | 26.12.01 | Lengde |
Weldu Negash Gebretsadik | IL i BUL | 12.11.86 | Halvmaraton |
Andreas Grimerud | Moelven IL | 11.07.03 | 400 meter |
Tobias Grønstad | IK Tjalve | 06.07.02 | 800 meter |
Simen Guttormsen | SK Vidar | 19.01.01 | Stav |
Eivind Henriksen | IK Tjalve | 14.09.90 | Slegge |
Henrik Ingebrigtsen | Sandnes IL | 24.02.91 | 5000 meter |
Jakob Ingebrigtsen | Sandnes IL | 19.09.00 | 1500 meter/5000 meter |
Håvard Bentdal Ingvaldsen | Moelven IL | 21.09.02 | 400 meter |
Ola Stunes Isene | IF Sturla | 29.01.95 | Diskos |
Mathias Hove Johansen | IL Skjalg | 27.09.98 | 200 meter |
Awet Kibrab | Ull/Kisa IL | 09.05.95 | Halvmaraton (reserve 5000 meter) |
Ingar Bratseth-Kiplesund | SK Vidar | 15.11.96 | Lengde |
Tom Erling Kårbø | Stord IL | 04.02.89 | 3000 meter hinder |
Bjørnar Sandnes Lillefosse | IL Gular | 17.07.92 | 10000 meter |
Pål Haugen Lillefosse | Fana IL | 04.06.01 | Stav |
Thomas Mardal | Gloppen FIL | 16.04.97 | Slegge |
Zerei Kbrom Mezngi | IL Skjalg | 12.01.86 | Halvmaraton |
Sondre Nordstad Moen | SK Vidar | 12.01.91 | Halvmaraton |
Narve Gilje Nordås | Sandnes IL | 30.09.98 | 1500 meter/5000 meter |
Markus Rooth | IK Tjalve | 22.12.01 | Tikamp |
Kasper Sagen | IL i BUL | 19.04.99 | Spyd |
Fredrik Sandvik | Ull/Kisa IL | 23.03.98 | 3000 meter hinder |
Sander Skotheim | IK Tjalve | 31.05.02 | Tikamp |
Ole Jakob Solbu | Ås IL | 19.08.03 | 800 meter |
Per Svela | IL Norna-Salhus | 19.03.92 | 5000 meter |
Marcus Thomsen | IL Norna-Salhus | 07.01.98 | Kule |
Vladimir Vukicevic | SK Vidar | 06.05.91 | 110 meter hekk |
Karsten Warholm | Dimna IL | 28.02.96 | 400 meter hekk |
Totalt har vi altså med 51 utøvere i årets EM, blant dem 21 kvinner og 30 menn. Det skulle vært 52 (og dermed 22 kvinner), for Helene Rønningen var uttatt på 100 meter, men har dessverre måttet melde forfall grunnet en skade. Så da må vi "nøye" oss med en delt norsk deltakerrekord i EM-sammenheng - i Amsterdam i 2016 hadde vi også 51 utøvere. Men årets deltakerantall er en større prestasjon på flere måter: For det første hadde vi med stafettlag i alle klasser den gangen, pluss et halvmaratonlag med seks løpere, og for det andre er det et tøffere kvalifiseringssystem nå og vanskeligere å kvalifisere seg. Når man i tillegg vet at vi hadde ytterligere noen utøvere kvalifisert som har måttet trekke seg grunnet skade/sykdomssituasjon (Sondre Guttormsen, Magnus Tuv Myhre, Andrea Rooth, Lotta Flatum), så er det ikke akkurat kontroversielt å si at norsk friidrett ikke bare har en bedre topp enn noen gang, men også bedre bredde. Og her finnes det mange medaljemuligheter - teller faktisk et tosifret antall fullt realistiske sjanser. Ikke alle kommer til å gå inn, men medaljerekorden fra Helsingfors i 1994 og München i 2022 (begge seks, selv om Helsingfors altså teknisk sett er foran med 3-2-1 mot Münchens 3-1-2) bør kunne utfordres.
Andre nordiske lands tropper:
Sverige (60):
100 meter: Julia Henriksson
200 meter: Julia Henriksson, Nora Lindahl
400 meter: Lisa Lilja
800 meter: Wilma Nielsen
1500 meter: Hanna Hermansson, Yolanda Ngarambe
Halvmaraton: Hanna Lindholm
3000 meter hinder: Emilia Lillemo, Julia Samuelsson, Linn Söderholm
400 meter hekk: Moa Granat
Høyde: Ellen Ekholm, Maja Nilsson
Lengde: Tilde Johansson, Khaddi Sagnia, Maja Åskag
Tresteg: Maja Åskag
Kule: Sara Lennman, Fanny Roos
Diskos: Vanessa Kamga, Caisa-Marie Lindfors, Emma Ljungberg
Slegge: Grete Ahlberg, Rebecka Hallerth, Thea Löfman
Sjukamp: Bianca Salming
4x400 meter: Jonna Claesson, Moa Granat, Moa Hjelmer, Marie Kimumba, Lisa Lilja
100 meter: Isak Hughes, Henrik Larsson
200 meter: Erik Erlandsson, Linus Pihl
800 meter: Andreas Kramer
1500 meter: Emil Danielsson, Samuel Pihlström
5000 meter: Emil Danielsson
10000 meter: Mohammadreza Abootorabi, Andreas Almgren, Oliver Löfqvist, Simon Sundström
Halvmaraton: Suldan Hassan
3000 meter hinder: Emil Blomberg, Vidar Johansson, Simon Sundström
110 meter hekk: Max Hrelja
400 meter hekk: Carl Bengtström, Karl Wållgren
Høyde: Fabian Delryd, Melwin Lycke Holm
Stav: Armand Duplantis
Lengde: Thobias Montler
Tresteg: Gabriel Wallmark
Kule: Jesper Arbinge, Wictor Petersson
Diskos: Simon Pettersson, Daniel Ståhl
Slegge: Ragnar Carlsson
20 km kappgang: Perseus Karlström
4x400 meter: Carl Bengtström, Emil Johansson, Kasper Kadestål, Marcus Tornée, William Trulsson, Karl Wållgren
200 meter: Julia Henriksson, Nora Lindahl
400 meter: Lisa Lilja
800 meter: Wilma Nielsen
1500 meter: Hanna Hermansson, Yolanda Ngarambe
Halvmaraton: Hanna Lindholm
3000 meter hinder: Emilia Lillemo, Julia Samuelsson, Linn Söderholm
400 meter hekk: Moa Granat
Høyde: Ellen Ekholm, Maja Nilsson
Lengde: Tilde Johansson, Khaddi Sagnia, Maja Åskag
Tresteg: Maja Åskag
Kule: Sara Lennman, Fanny Roos
Diskos: Vanessa Kamga, Caisa-Marie Lindfors, Emma Ljungberg
Slegge: Grete Ahlberg, Rebecka Hallerth, Thea Löfman
Sjukamp: Bianca Salming
4x400 meter: Jonna Claesson, Moa Granat, Moa Hjelmer, Marie Kimumba, Lisa Lilja
100 meter: Isak Hughes, Henrik Larsson
200 meter: Erik Erlandsson, Linus Pihl
800 meter: Andreas Kramer
1500 meter: Emil Danielsson, Samuel Pihlström
5000 meter: Emil Danielsson
10000 meter: Mohammadreza Abootorabi, Andreas Almgren, Oliver Löfqvist, Simon Sundström
Halvmaraton: Suldan Hassan
3000 meter hinder: Emil Blomberg, Vidar Johansson, Simon Sundström
110 meter hekk: Max Hrelja
400 meter hekk: Carl Bengtström, Karl Wållgren
Høyde: Fabian Delryd, Melwin Lycke Holm
Stav: Armand Duplantis
Lengde: Thobias Montler
Tresteg: Gabriel Wallmark
Kule: Jesper Arbinge, Wictor Petersson
Diskos: Simon Pettersson, Daniel Ståhl
Slegge: Ragnar Carlsson
20 km kappgang: Perseus Karlström
4x400 meter: Carl Bengtström, Emil Johansson, Kasper Kadestål, Marcus Tornée, William Trulsson, Karl Wållgren
Finland (67):
100 meter: Lotta Kemppinen
200 meter: Anniina Kortetmaa, Aino Pulkkinen
400 meter: Mette Baas
800 meter: Eveliina Määttänen
1500 meter: Sara Lappalainen
5000 meter: Nathalie Blomqvist
10000 meter: Nina Chydenius
Halvmaraton: Camilla Richardsson, Alisa Vainio
3000 meter hinder: Ilona Mononen
100 meter hekk: Lotta Harala, Reetta Hurske, Nooralotta Neziri
400 meter hekk: Kristiina Halonen, Viivi Lehikoinen, Hilla Uusimäki
Høyde: Ella Junnila, Heta Tuuri
Stav: Saga Andersson, Silja Andersson, Elina Lampela, Wilma Murto
Lengde: Jessica Kähärä
Tresteg: Jessica Kähärä, Kristiina Mäkelä, Senni Salminen
Kule: Emilia Kangas, Senja Mäkitörmä, Eveliina Rouvali
Diskos: Helena Leevelahti, Salla Sipponen
Slegge: Suvi Koskinen, Silja Kosonen, Krista Tervo
Spyd: Anni-Linnea Alanen, Jatta-Mari Jääskeläinen
Sjukamp: Saga Vanninen
4x100 meter: Petra Häggqvist, Lotta Kemppinen, Anniina Kortetmaa, Nooralotta Neziri, Aino Pulkkinen, Anna Pursiainen, Milja Thureson
4x400 meter: Mette Baas, Kristiina Halonen, Viivi Lehikoinen, Aino Pulkkinen, Milja Thureson, Hilla Uusimäki, Katriina Wright
100 meter: Samuli Samuelsson
200 meter: Viljami Kaasalainen, Samuel Purola
10000 meter: Mika Kotiranta
3000 meter hinder: Topi Raitanen
110 meter hekk: Santeri Kuusiniemi, Elmo Lakka
400 meter hekk: Jere Haapalainen, Tuomas Lehtonen
Høyde: Arttu Mattila
Stav: Juho Alasaari, Tommi Holttinen, Urho Kujanpää
Lengde: Kristian Pulli, Kasperi Vehmaa
Tresteg: Aaro Davidla, Tuomas Kaukolahti, Simo Lipsanen
Slegge: Aaron Kangas, Tuomas Seppänen
Spyd: Lassi Etelätalo, Oliver Helander, Toni Keränen
20 km kappgang: Jerry Jokinen, Aleksi Ojala, Veli-Matti Partanen
200 meter: Anniina Kortetmaa, Aino Pulkkinen
400 meter: Mette Baas
800 meter: Eveliina Määttänen
1500 meter: Sara Lappalainen
5000 meter: Nathalie Blomqvist
10000 meter: Nina Chydenius
Halvmaraton: Camilla Richardsson, Alisa Vainio
3000 meter hinder: Ilona Mononen
100 meter hekk: Lotta Harala, Reetta Hurske, Nooralotta Neziri
400 meter hekk: Kristiina Halonen, Viivi Lehikoinen, Hilla Uusimäki
Høyde: Ella Junnila, Heta Tuuri
Stav: Saga Andersson, Silja Andersson, Elina Lampela, Wilma Murto
Lengde: Jessica Kähärä
Tresteg: Jessica Kähärä, Kristiina Mäkelä, Senni Salminen
Kule: Emilia Kangas, Senja Mäkitörmä, Eveliina Rouvali
Diskos: Helena Leevelahti, Salla Sipponen
Slegge: Suvi Koskinen, Silja Kosonen, Krista Tervo
Spyd: Anni-Linnea Alanen, Jatta-Mari Jääskeläinen
Sjukamp: Saga Vanninen
4x100 meter: Petra Häggqvist, Lotta Kemppinen, Anniina Kortetmaa, Nooralotta Neziri, Aino Pulkkinen, Anna Pursiainen, Milja Thureson
4x400 meter: Mette Baas, Kristiina Halonen, Viivi Lehikoinen, Aino Pulkkinen, Milja Thureson, Hilla Uusimäki, Katriina Wright
100 meter: Samuli Samuelsson
200 meter: Viljami Kaasalainen, Samuel Purola
10000 meter: Mika Kotiranta
3000 meter hinder: Topi Raitanen
110 meter hekk: Santeri Kuusiniemi, Elmo Lakka
400 meter hekk: Jere Haapalainen, Tuomas Lehtonen
Høyde: Arttu Mattila
Stav: Juho Alasaari, Tommi Holttinen, Urho Kujanpää
Lengde: Kristian Pulli, Kasperi Vehmaa
Tresteg: Aaro Davidla, Tuomas Kaukolahti, Simo Lipsanen
Slegge: Aaron Kangas, Tuomas Seppänen
Spyd: Lassi Etelätalo, Oliver Helander, Toni Keränen
20 km kappgang: Jerry Jokinen, Aleksi Ojala, Veli-Matti Partanen
Danmark (26):
800 meter: Annemarie Nissen
Halvmaraton: Nanna Bové, Karen Ehrenreich, Sara Schou Kristensen, Carolien Millenaar
3000 meter hinder: Juliane Hvid
100 meter hekk: Mette Graversgaard
Stav: Caroline Bonde Holm
Diskos: Annesofie Hartmann Nielsen, Lisa Brix Pedersen
Slegge: Katrine Koch Jacobsen
4x100 meter: Astrid Glenner-Frandsen, Mette Graversgaard, Line Holm Jensen, Mathilde Kramer, Anna Øbakke Lange, Klara Skriver Loessl
100 meter: Simon Hansen
400 meter: Gustav Lundholm Nielsen
Halvmaraton: Jacob Sommer Simonsen
3000 meter hinder: Ole Hesselbjerg
Spyd: Arthur Petersen
4x100 meter: Emil Frænde, Simon Hansen, Jacob Hvorup, Emil Kjær, Rasmus Klausen, Frederik Schou-Nielsen
Halvmaraton: Nanna Bové, Karen Ehrenreich, Sara Schou Kristensen, Carolien Millenaar
3000 meter hinder: Juliane Hvid
100 meter hekk: Mette Graversgaard
Stav: Caroline Bonde Holm
Diskos: Annesofie Hartmann Nielsen, Lisa Brix Pedersen
Slegge: Katrine Koch Jacobsen
4x100 meter: Astrid Glenner-Frandsen, Mette Graversgaard, Line Holm Jensen, Mathilde Kramer, Anna Øbakke Lange, Klara Skriver Loessl
100 meter: Simon Hansen
400 meter: Gustav Lundholm Nielsen
Halvmaraton: Jacob Sommer Simonsen
3000 meter hinder: Ole Hesselbjerg
Spyd: Arthur Petersen
4x100 meter: Emil Frænde, Simon Hansen, Jacob Hvorup, Emil Kjær, Rasmus Klausen, Frederik Schou-Nielsen
Island (8):
Kule: Erna Soley Gunnarsdottir
Slegge: Gudrun Karitas Hallgrimsdottir, Elisabet Rut Runarsdottir
Lengde: Daniel Ingi Egilsson
Diskos: Gudni Valur Gudnason
Slegge: Hilmar Örn Jonsson
Spyd: Sindri Hrafn Gudmundsson, Dagbjartur Dadi Jonsson
Slegge: Gudrun Karitas Hallgrimsdottir, Elisabet Rut Runarsdottir
Lengde: Daniel Ingi Egilsson
Diskos: Gudni Valur Gudnason
Slegge: Hilmar Örn Jonsson
Spyd: Sindri Hrafn Gudmundsson, Dagbjartur Dadi Jonsson
NRKs sendeskjema:
Fredag 7. juni:
09:30-14:15 NRK 1
18:30-20:05 NRK 2
20:05-23:00 NRK 1
Lørdag 8. juni:
10:00-13:00 NRK 1
17:55-19:30 NRK 2
19:45-23:00 NRK 1
Søndag 9. juni:
08:55-12:00 NRK 1
19:50-23:00 NRK 1
Mandag 10. juni:
10:00-13:45 NRK 1
20:00-23:00 NRK 1
Tirsdag 11. juni:
09:30-12:30 NRK 1
20:00-23:00 NRK 1
Onsdag 12. juni:
20:00-23:00 NRK 1
Andre nyttige linker:
Tidsskjema, startlister og resultater
Hjemmeside
Påmeldingslister: Final Entries etter nasjon og årsbeste
Værmelding
Og da ønskes alle enda en gang en riktig god fornøyelse, i det som blir et kult mesterskap!